WARUNKI EDYCJI MAPY ZASADNICZEJ

 

Uwaga: Wszystkie niżej podane wymiary wyrażono w milimetrach.

 

1. Mapa w postaci klasycznej.

Przy prowadzeniu mapy w postaci klasycznej pierworys mapy zasadniczej wykonywany jest na arkuszach formatu A1. Do użytku dopuszcza się papier kreślarski podklejony planszą aluminiową oraz folię kreślarską i inne materiały, których zmiany wymiarów pod wpływem zmian wilgotności i temperatury powietrza nie przekraczają 0.2 wzdłuż ramek arkusza mapy.

Treść mapy zasadniczej może też być prowadzona w formie nakładek tematycznych na folii.

Kopie mapy wykonywane są stosownie do potrzeb na różnym materiale, mogą zawierać niepełną treść (wybrane nakładki) i mogą mieć różny poziom kartometryczności.

 

2. Mapa w postaci numerycznej.

Przy prowadzeniu mapy w postaci numerycznej nie istnieje pierworys. Treść mapy może być prowadzona w sposób rozwarstwiony - w zbiorach warstw lub zbiorach obiektów. Kopie mapy tworzonej numerycznie są sporządzane stosownie do potrzeb użytkownika:

 

3. Klauzula dotycząca stopnia kartometryczności.

Dla potrzeb poglądowych dopuszcza się tworzenie kopii niekartometrycznych, o charakterze szkicu. W szczególności za szkic należy uznawać kopię, której skale wzdłuż i w poprzek arkusza bezpośrednio po sporządzeniu kopii różnią się.

Poziom kartometryczności (stopień zaufania do skali kopii) powinien być określony w klauzuli umieszczanej na kopii przez jej wykonawcę. Treść klauzuli umieszczanej na kopii o charakterze szkicu poprzedzona powinna być słowem OSTRZEŻENIE.

 

4. Grubość linii

Grubości linii podane w Załączniku nr 1 oparto na typoszeregu związanym z pisakami i szablonami zgodnymi z normami PN i DIN. Grubości linii znaków edytowanej mapy wynosić mogą 0.13, 0.18, 0.25, 0.35, 0.50.

Do wykreślenia treści mapy w określonej skali używa się trzech grubości linii zestawionych w tablicy poniżej.

LINIA

SKALA

 

1:500

1:1000

1:2000

1:5000

cienka

0.18

0.13

0.13

0.13

średnia

0.35

0.25

0.25

0.18

gruba

0.50

0.35

0.35

0.25

 

5. Krój i wysokość tekstu

Do wszystkich tekstów mapy oraz opisów pozaramkowych stosować należy pismo blok pochyły. Wysokości tekstu podane w Załączniku nr 1 oparto na typoszeregu związanym z pisakami i szablonami zgodnymi z normami PN i DIN.

Wysokości tekstów treści mapy i opisów pozaramkowych wynosić mogą 1.5, 1.8, 2.5, 3.5, 5.0, 7.0 i kreślone mają być linią o grubości równej 1/10 wysokości, z wyjątkiem pisma o wysokości 1.5, które kreślone powinno być grubością 0.13.

 

6. Dopuszczalne odchylenia od grubości linii i wysokości tekstu.

Ze względu na różnorodność i koszt sprzętu koniecznego do precyzyjnego spełnienia wymagań dotyczących edycji automatycznej, dopuszcza się edycję obrazu mapy z odchyleniami od wymiarów podanych w Załączniku nr 1 wg zasad:

A. Grubość linii.

Dopuszcza się odchylenia od podanych wymiarów grubości linii w górę i w dół o nie więcej niż 20%, przy czym:

B. Wysokość pisma.

Dopuszcza się odchylenia:

Zarówno w systemach określających wysokość pisma bezpośrednio w milimetrach, jak i w tych, gdzie następuje przeliczenie przez punkty typograficzne, przed edycją mapy użytkowej należy dokonać prób, bowiem przy różnych procesach technologicznych i użyciu różnych narzędzi (sprzętu i oprogramowania), odchylenia w wysokości pisma mogą być znaczne.

&  ç  é  è